Hyvinvointiteknologia pelkopotilaan apuna – EHEÄ-hankkeen hyvinvointiteknologiakokeilu Rauman keskushammashoitolassa

Satakunnan hyvinvointialueen suun terveydenhuollossa toteutettiin kesällä 2025 EHEÄ-hankkeen puitteissa kokeilu, jossa testattiin kahta hyvinvointiteknologian laitetta pelkopotilaiden hoitokokemuksen parantamiseksi. Kokeilu toteutettiin Rauman keskushammashoitolassa yhteistyössä Sataedun kanssa.

Kokeilun tausta ja toteutus

Testaus käynnistettiin osana Sataedun suunhoidon osaamisalan lähihoitajaopiskelija Eeva Kareston opintoja. Eeva suoritti terveys- hyvinvointiteknologia toimintakyyvn edistämisessä 15 osp tutkinnon osan valinnaisena opintoina.  Eevalla on vahva kiinnostus ja innostus hyvinvointiteknologian mahdollisuuksien hyödyntämiseen ja kehittämiseen ihmisten hyvinvoinnin tukemisessa. Suunhoidon opintojen työssäoppimisjaksoilla Eeva on havaitsi hyvinvointiteknologian mahdollisuuden pelkopotilaiden auttamiseen. Eevan kanssa lähdettiin suunnittelemaan mitä hyvinvointiteknologiaa on mahdollista turvallisesti, käyttäjälähtöisesti ja käytännön suunhoidon työssä helposti kokeilla. Suunnittelussa mukana oli Eevan suunhoidon opettaja Veera Numminen Sataedulta. Suunterveydenhuolto asettaa ympäristönä tarkat reunaehdot, laiteturvallisuuden ja edellä mainittujen asioiden lisäksi laitteiden tulee olla aseptiikan kriteerit täyttäviä. Näiden kriteerien ja edellytyksen perusteella päädyttiin InMu- touch tyynyyn ja BiBi-hengitysharjoituslaitteeseen (kuva). Suunnitelma esiteltiin osastonhoitaja Kirsi-Maria Huhtalalle – oli upeaa miten Kirsi-Maria näki kokeilussa uudenlaisen asiakaslähtöisen mahdollisuuden! Suunnitelmaa tarkennettiin yhdessä ja kokeilu saatiin alkamaan. Kokeilu alkoi teknologioiden non stop infolla Eeva Kareston ja Krista Toivosen toteuttamana Rauman keskushammashoitolassa toukokuussa. Infossa suunterveydenhuollon ammattilaiset pääsivät oman työn aikataulujen mukaan tutustumaan alkavaan kokeiluun ja hyvinvointiteknologia laitteisiin. Kokeilun ja laitteiden vastaanotto oli erittäin positiivinen ja innostunut.

Eeva Karesto toimi kokeilun vastuuhenkilönä ensin opiskelijana keskushammashoitolassa työssäoppimisjaksolla. Valmistumisen jälkeen, kesäkuun alussa Eeva jäi töihin hammashoitolaan ja jatkoi kokeilua työssään. Laitteita testasivat myös muut suun terveydenhuollon ammattilaiset. Eeva keräsi palautteet ja huolehti kokeilun dokumentoinnista.

Kokeilun tavoite

Kokeilun tavoitteena oli selvittää, voisiko hyvinvointiteknologia tarjota konkreettisia keinoja lievittää hammashoitoon liittyvää pelkoa ja jännitystä. Tavoitteena oli:

  • Helpottaa hoitohenkilökunnan työtä pelkopotilaiden kohtaamisessa.
  • Parantaa asiakkaiden kokemusta hammashoitokäynnistä.
  • Vähentää hoitotoimenpiteiden keskeytyksiä ja lisätä hoidon sujuvuutta.

Testatut laitteet

Kokeilussa käytettiin kahta laitetta:

  1. InmuRelax-tyyny – musiikkia ja värinää hyödyntävä rauhoittava tyyny.
  2. BiBi-hengitysharjoituslaite – laite, joka ohjaa käyttäjää rauhoittaviin hengitysharjoituksiin tunto – ja näköaistin avulla.

Kokeilun toteutus ja haasteet

Kokeilu toteutettiin kesäkuun ja elokuun alun välillä. Kesälomakausi toi haasteita laitteiden esittelyyn ja käytön jalkauttamiseen, mutta kokeilusta saatiin silti arvokasta kokemuksia. Asiakaspalaute kerättiin pääosin kuuntelemalla, ei kirjallisesti, mikä toi esiin aidon ja välittömän kokemuksen.

Asiakaskokemuksia

  • Aikuinen asiakas kertoi Inmu-tyynyn olleen rauhoittava ja vievän ajatukset pois toimenpiteestä. Hän olisi valmis käyttämään tyynyä uudelleen.
  • Kirurgisessa toimenpiteessä BiBi-laite auttoi rauhoittamaan vahvasti jännittyneen asiakkaan, jolloin toimenpide voitiin suorittaa yhdellä käynnillä kahden sijaan.
  • Lapsiasiakas käytti tyynyä seurantakäynnillä ja koki käynnin sujuvan hienosti.
  • Yksi asiakas ei pitänyt tyynystä, mutta sen siirtäminen kesken toimenpiteen onnistui helposti.

Johtopäätökset

Kokeilu osoitti, että hyvinvointiteknologiasta on mahdollista saada tukea pelkopotilaan hoitoon. Se tuo hoitoon kokonaisvaltaisempaa huomioimista, tukea hoidon toteuttamisesta sekä lisää asiakkaan turvallisuuden ja luottamuksen tunnetta.

Kokeilun myötä syntyi ajatus uudesta tuotteesta – Bibin kaltainen hengitystä ohjaava mutta rutistettava laite, joka yhdistäisi hengitysharjoituksen ja tuntoaistin rauhoittavan vaikutuksen.

Yhteisessä palautekeskustelussa esihenkilön ja hammashoitajan kanssa nähtiin, että pidempi testausjakso olisi kiinnostava ja tarpeellinen. Nyt saadut kokemukset vahvistavat omalta osaltaan hyvää asiakaslähtöistä suunhoidon palvelua. Pienellä teknologialla voisi olla mahdollista vaikuttaa pelkopotilaiden asiakastyytyväisyyteen sekä lääkehoidon tarpeen vähentämiseen. Lasten kohdalla on erityisen tärkeää saada mukaan heti alussa ja tarjota peloton kokemus suunhoidosta – sillä on merkittävä vaikutus suunterveyden edistämiseen pitkällä aikavälillä.

Krista Toivonen, Sataedu / EHEÄ-hanke, Eeva Karesto, hammashoitaja / Satakunnan hyvinvointialue, Kirsi-Maria Huhtala, osastonhoitaja / Satakunnan hyvinvointialue

Kuvassa InMu-touch aistituntumatyyny ja BiBi-laite.

EHEÄ – elämyksistä, luovista aloista ja teknologiasta hyvinvointia, elinvoimaa ja älykkäitä palveluita -hanketta toteuttavat Sataedu, Satakunnan ammattikorkeakoulu, Prizztech Oy ja Tampereen yliopisto. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama.

Jätä kommentti