Aika pysähtyä ja kiittää

Syyskuun lopulla avautunut uusi MeWet-koti on saanut monipuolisesti vierailijoita. Kodissa on käynyt eri alojen opiskelijoita, opettajia ja ammattilaisia julkiselta, yksityiseltä sekä kolmannelta sektorilta. Virtuaalisesti kodissamme on vieraillut yli 600 henkilöä reilun kolmen kuukauden aikana – upeaa!

Osana Euroopan Unionin osarahoittamaa EHEÄ-hanketta, kodissa on käyty monia innostavia keskusteluja ja suunniteltu monipuolista kehittämistyötä yhdessä eri alojen opiskelijoiden ja opettajien sekä kulttuuri-, hyvinvointi- ja luovien alojen ammattilaisten kanssa. Palautteiden perusteella MeWet-kotia on pidetty hyödyllisenä, toimivana ja hyvin suunniteltuna. Hyvinvointiteknologia on palvellut vierailijoiden tarpeita monipuolisesti, ja tunnelma on koettu rauhalliseksi ja kodikkaaksi.

MeWet-koti on vahvistunut yhtenä Sataedun monialaisena pedagogisena oppimisympäristönä. DigiSimu-hankkeessa MeWet-koti on toiminut yhtenä verkkosimulaatioiden toteuttamisympäristönä. Molempien hankkeiden myötä myös MeWet-kodin saavutettavuus verkkovälitteisesti on vahvistunut.

Kaikkea kehittämistä ja ideointia, mitä kodissa on hankkeiden myötä lähtenyt liikkeelle, on vaikea koostaa yhteen artikkeliin. Toivottavasti sinulla on aikaa lukea syksyn kehittämisestä aiemmista artikkeleista ja käydä jatkossakin sivustolla katsomassa työtämme ja kehittämistä.

Haluan kiittää lämpimästi kaikkia, jotka olette olleet mukana tekemässä MeWet-kodista entistäkin monipuolisemman kehittämis- ja oppimisympäristön. Yhteistyön vahvuus näyttäytyy kodissa ja sen toiminnassa konkreettisena.

MeWet-kodin ja EHEÄ-hankkeen puolesta toivotan Rauhallista Joulua sekä Onnekasta ja yhteistyön täyteistä Uutta Vuotta 2025!

Krista Toivonen, Sataedu

EHEÄ – elämyksistä, luovista aloista ja teknologiasta hyvinvointia, elinvoimaa ja älykkäitä palveluita -hanketta toteuttavat Sataedu, Satakunnan ammattikorkeakoulu, Prizztech Oy ja Tampereen yliopisto. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama.

Jätä kommentti